Konkurs historyczny
Dodane przez marcel dnia Listopada 17 2009 20:36:46

Rok szkolny 2011/2012


Uczniowie Zespołu Szkół w Naruszewie brali udział w dwóch konkursach historycznych : przedmiotowym i tematycznym. Temat przewodni konkursu w roku 2011/2012 to „Osiągnięcia polskiej nauki i kultury w Europie i na świecie na tle dziejów społecznych i politycznych – od średniowiecza do 1919 roku.
Monika Marciniak i Anna Adamska, uczennice klasy IIIa gimnazjum pomyślnie przeszły trzy etapy i zostały laureatkami wojewódzkimi. Otrzymały zwolnienie z części humanistycznej egzaminu OKE i przyjęcie w pierwszej kolejności do szkoły średniej.
Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej uczestniczyli również w tematycznym Ogólnopolskim Konkursie Historyczny, „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 – 1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”.
Piotr Wiśniewski, uczeń klasy Ia został finalistą etapu wojewódzkiego.
Monika Marciniak, uczennica klasy IIIa, została laureatką wojewódzką.
Weronika Białkowska, uczennica klasy piątej została laureatką etapu wojewódzkiego.
Anna Marianek została finalistą etapu rejonowego.
Uczniowie uzyskali prawo do wpisu na świadectwie w części dotyczącej szczególnych osiągnięć uczniów oraz uzyskali punkty na świadectwie zakończenia szkoły.


Rok szkolny 2010/2011


Uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej w Naruszewie Piotr Wiśniewski, zosatał laureatem wojewódzkim w konkursie historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".
Monika Bielska, uczennica klasy III PG w Naruszewie uzyskała tytuł laureata tego samego konkursu.
Kamila Golasa została finalistką wojewódzką dwóch konkursów (Wojewódzki Konkurs Historyczny, "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego").
Magda Grzankowska brała udział w etapie rejonowym w konkursie historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".



Rok szkolny 2009/2010



W roku szkolnym 2009/2010 w Zespole Szkół w Naruszewie przeprowadzono dwa konkursy historyczne. Uczennica gimnazjum Katarzyna Adamska wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt: „Państwa bez stosów?. Polska krajem tolerancji w wymiarze społecznym, politycznym i religijnym na tle państw Europy”. Zakres merytoryczny obejmował dzieje Polski od 966 roku (chrzest Polski) do 1989r. (wybory czerwcowe i powstanie III Rzeczypospolitej). Składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Kasi udało się dojść do ostatniego etapu i uzyskać tytuł laureata, który zagwarantował jej zwolnienie z egzaminu z części humanistycznej.
20 listopada 2009 roku uczniowie uczestniczyli w etapie szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1914 od Cedyni do Orszy”. Ze szkoły podstawowej do etapu rejonowego zakwalifikował się z klasy V-tej Piotr Wiśniewski, a z gimnazjum Katarzyna Adamska, Monika Bielska oraz Kamila Golasa.
8 stycznia 2010 roku odbył się w Ciechanowie etap rejonowy wszyscy uczniowie naszej szkoły awansowali do zmagań wojewódzkich.
19 stycznia 2010 roku w Warszawie przeprowadzono etap trzeci. Laureatami zostali: Piotr Wiśniewski, Katarzyna Adamska, Monika Bielska, Kamila Golasa.
Weteranka tego konkursu Kasia Adamska zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego, który składał się z 7 konkurencji: malarstwo batalistyczne, eksponat, broń i barwa, źródła, literatura, geografia militarna, objazd naukowy. Rozstrzygnięcie nastąpiło w dniach 10-12 czerwca 2010 roku w Warszawie. Nasza uczennica zajęła I miejsce kwalifikacji szkół gimnazjalnych z całej Polski. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W tym roku ruszyła II edycjaOgólnopolskiej Olimpiady Tematycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1921-1945. Od Traktatu Ryskiego do Konferencji Poczdamskiej. "
Zawody odbędą się w następującej kolejności:
r11; zawody I stopnia r11; międzyszkolne, 6 marca 2009 r., na terenie delegatur kuratoriów i kuratoriów oświaty, organizowane przez komitety międzyszkolne;
r11; zawody II stopnia r11; regionalne (wojewódzkie), 3 kwietnia 2009 r., na terenie kuratoriów oświaty, organizowane przez komitety wojewódzkie (okręgowe);
- zawody III stopnia r11; centralne połączone z ćwiczeniami praktycznymi w terenie, 4-5-6 czerwca 2009 r., organizowane przez Komitet Główny Olimpiady.
Szkoły mogą przeprowadzać wewnętrzne klasyfikacje uczniów kiedy chęć udziału w Olimpiadzie zgłosi więcej niż trzech uczniów. Natomiast szkoły, w których nie przeprowadzono wewnętrznych kwalifikacji szkolnych, zgłaszają do udziału w zawodach I stopnia r11; międzyszkolnych r11; 3 uczniów.W naszej szkole do udziału w olimpiadzie zgłosili się: Kasia Adamska kl.IIb, Magda Grzankowska oraz Martyna Kamińska z kl. Ia. Dziewczyny do olimpiady przygotowuje p. Paweł Ryglewicz.
Życzymy powodzenia!Monika Bielska i Magdalena Kowalik
--------------------------------------------------------------------------------
Uczennica Publicznego Gimnazjum w Naruszewie Katarzyna Adamska (kl II) zajęła I miejsce w III etapie (wojewódzkim) Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1945 od traktatu ryskiego do konferencji poczdamskiej.
Uzyskując tytuł laureata zapewniła sobie prawo do startu w etapie centralnym (ogólnopolskim), zwolnienie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego w klasie III i przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
Konkurs składa się z 4 etapów:
I etap r11; szkolny
II etap r11; rejonowy
III etap r11; wojewódzki
IV etap r11; zawody centralne
W etapie szkolnym, rejonowym i wojewódzkim zadania obejmują i poszerzają treści podstawy programowej, uwzględniają wiadomości z zakresu uzbrojenia, umundurowania, budownictwa obronnego i symboliki wojskowej oraz, umiejętności posługiwania się mapą i szkicem graficznym.
W zawodach centralnych zakres tematyczny obejmuje następujące dziedziny: broń i barwa (w tym analizowanie ekspozycji muzealnej i rozpoznawania poszczególnych zabytków), malarstwo batalistyczne, literatura, poezja i pieśń wojskowa, topografia wojskowa, historyczne zabytki budownictwa obronnego, w tym sakralnego.
W etapie wojewódzkim z woj. mazowieckiego wzięło udział ponad 82 osoby, laureatami zostało 26 osób, a do etapu centralnego zakwalifikowała się dwójka uczestników.
Katarzyna została również laureatem Konkursu Historycznego, który składa się z 3 etapów:
I stopień - szkolny (08.X.2008)
II stopień r11; rejonowy (22.02.2008)
III stopień r11; wojewódzki (21.02.2009)
Temat konkursu rPrzekształcenia terytorialne i ludnościowe w 1000-letniej historii państwa polskiego r11; przyczyny, charakter zmian terytorialnych oraz ludnościowych i ich praktyczne skutkir1;. Konkurs wymagał znajomości map, przebiegu granic i interpretacji tekstu źródłowego.
Kasia jest wszechstronnie uzdolniona. Oprócz znajomości historii pisze piękne opowiadania, recytuje wiersze i gra w siatkówkę. Zawsze zadowolona, uśmiechnięta z łatwością nawiązuje przyjaźnie, lubiana bardzo w klasie.
W konkursach historycznych bierze udział od klasy V Szkoły Podstawowej. W klasie VI zajęła III miejsce w Polsce.
Przygotowania do konkursu rozpoczynają się już we wrześniu, a w jej przypadku kończą się w czerwcu i doprawdy nie wiem, jak znajduje czas dla siebie samej.
Nauczyciel prowadzący r11; mgr Paweł Ryglewicz
--------------------------------------------------------------------------------
Historią interesuje się od dawna, już w szkole podstawowej miała w tej dziedzinie pewne sukcesy. Teraz zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym. Katarzyna Adamska skończyła II klasę Gimnazjum w Naruszewie zdecydowanym, można powiedzieć, historycznym, sukcesem. Barwa i broń, eksponat muzealny, geografia militarna, Warszawa, film, pieśń i muzyka wojskowa, malarstwo batalistyczne, literatura, źródła historyczne, kroniki filmowe a dopiero wtedy punktacja ogólna - tak wyglądał ostatni, finalny, etap ogólnopolskiego konkursu historycznego rLosy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1921-1945 od traktatu ryskiego do konferencji poczdamskiejr1;. Konkursu, w którym miejsce III, podsumowując ogólnie punktację, zajęła gimnazjalistka z Naruszewa, Katarzyna Adamska. Tym samym Kasia jest jedną z najlepszych w tej dziedzinie gimnazjalistek w Polsce, zostawiając za sobą aż 43 konkurentów, a przed sobą mając tylko Stanisława Kostyrę (Białystok) i Michała Tutaja (Częstochowa).Kasia jest jedyną uczennicą z naszego powiatu, która w tym konkursie weszła do ogólnopolskiego etapu. Zakres przedmiotowy konkurencji był tak szeroki, że odbywały się one w różnych miejscach, począwszy od Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie a skończywszy na Klubie Dowództwa Sił Powietrznych (także w Warszawie) i rozłożone były na okres dwóch dni 4 i 5 czerwca. W sobotę, 6 czerwca, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom, w tym oczywiście Katarzynie Adamskiej.